Mieszacz trójdrożny

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: MIESZACZ-1
  • Waga: 2 kg
  • Dostępność: PRODUKT DOSTĘPNY

Przy niskich temperaturach na kotle ze spalin wydziela się para wodna, z kolei w spalinach występują również związki kwasotwórcze. Związki te wraz z parą wodną tworzą kwasy o silnym działaniu korozyjnym, głównie chodzi o kwas siarkowy. W związku z tym uczulamy klientów na utrzymywanie odpowiedniej temperatury na kotle, tj. 65 – 70OC, aby kocioł mógł służyć przez wiele lat. Użytkowanie kotła przy zalecanej temperaturze wpłynie na wydłużenie jego żywotności.

Przy takich temperaturach w ogrzewanym budynku byłoby za ciepło, aby utrzymać wyższą temperaturę na kotle instalacja musi być wyposażona w dodatkową regulację. My polecamy do tego zawór mieszający trójdrożny regulujący temperaturę wody poprzez zmieszanie medium zasilającego instalację z medium powrotnym. Dzięki takiemu zastosowaniu w kotle, a także w zbiorniku CWU (poprzez zastosowanie krótkiego obiegu kocioł – zbiornik CWU) woda ma temperaturę zalecaną. Natomiast woda wychodząca na instalację ma temperaturę niższą. Poprzez taki zabieg z kotła na pomieszczenia ogrzewane pobierane jest tyle ciepła, co aktualnie jest potrzebne.
Taki sposób podłączenia daje nam możliwość ręcznego sterowania mieszaczem trójdrożnym. Jeśli chcielibyśmy, aby temperatura automatycznie zmieniała się wtedy do mieszacza trójdrożnego należy zamontować siłownik w podłączeniu ze sterownikiem pokojowym.

W kotle mamy osobne wyjścia na zbiornik CWU, a także na mieszacz trójdrożny. Przykładowy schemat podłączenia zaworu znajduje się w instrukcji obsługi. Dodatkową ciekawostką przemawiającą na korzyść zamontowania mieszacza trójdrożnego jest występowanie w zbiorniku CWU bakterii Legionella. Użytkowanie wody z bakterią tego typu powoduje legionelozowe zapalenie płuc (legionelloza), która wywołana jest przez gatunek Legionella pneumophila. Objawy to wysoka gorączka, utrata przytomności, kaszel, niewydolność oddechowa, a także mogą występować objawy podobne do grypy, chroniczne objawy ze strony przewodu pokarmowego, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub inne chroniczne schorzenie dróg oddechowych. Bakterie te giną w temperaturze 70 OC. Więcej na temat tej bakterii można przeczytać na serwisie e-instalacje: http://www.e-instalacje.pl/a/3244,bakterie-legionella-w-instalacjach.